پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
 ۰۲۱-۲۲۱۱۵۷۶۳ / ۰۲۱-۲۲۳۸۴۷۱۲

درباره هومیوپاتی

طب هومیوپاتی

پزشکی هومیوپاتی چیست؟

پزشکی هومیوپاتی یکی از کهن ترین شیوه های پزشکی در دنیاست و بر پایه آمار سازمان بهداشت جهانی (who) از شایعترین پزشکی های مکمل جایگزین (CAM) در دنیا می باشد که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد. با این وجود بیش از دو دهه نیست که در ایران مورد توجه قرار گرفته است.بنیان گذار آن پزشک آلمانی تبار به نام دکتر ساموئل هانمن است.

طب هومیوپاتی با تقویت سیستم‌های ایمنی، هورمونی، عصبی و مکانیسم‌های فیزیولوژیک، بدن انسان را به حد ایده آل خود می رساند ،هومیوپاتی با تقویت عملکرد سیستم‌های حیاتی بدن موجب شروع درمان از سوی خود بدن شده وعامل به وجود آورنده بیماری را خود بدن از بین می برد ، چون اساس طب هومیوپاتی بر مبنای اصل مشابه درمانی است ، سبب تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. در این طب داروی فرد بر اساس ویژگیهای شخصیتی فرد تجویز می شود .

طب هومیوپاتی با پزشکی رایج تضادی ندارد و حتی در کنار پزشکی رایج می‌تواند بیشتر تاثیر گذار باشد، زیرا هومیوپاتی سبب تعادل و تنظیم بدن است چون منشا، بیشتر داروها یش گیاهی و معدنی بوده و جزو درمان‌های طبیعی است و بیشترین تاثیر را در درمان بیماری‌ها دارد. این‌ داروها درمان ریشه‌ای بیماری را انجام می دهند .

اکنون هومیوپاتی در سطح دنیا به عنوان یک طب آکادمیک پذیرفته شده وسازمان بهداشت جهانی نیز آنرا به عنوان یک دپارتمان پذیرفته شده و کشورهای آسیایی مثل هند و پاکستان بسیار از این طب استفاده می کنند بطوریکه در هند بیش از۷۰ درصد مردم توسط هزاران پزشک هومیوپات از این طب بهره مند می شوند ، اما در ایران حتی بسیاری از پزشکان آشنایی با طب هومیوپاتی نداشته و آگاهی نسبت به آن ندارند ، هومیوپاتی روش درمانی بسیار موثری است که با تحریک دقیق سیستم ایمنی و حیاتی توسط داروهای مختص هر فرد سبب بهبودی فرد می شود .

این شیوه از درمان چگونه به ما کمک می کند؟

پزشکی هومیوپاتی با بکارگیری تکنیک ویژه ای از سایر خواص درمانی هر آنچه که در طبیعت یافت می شود بهره می گیرد. از آنجا که مکانیسم دفاعی در سطح جسمی (سیستم ایمنی) و چه روحی روانی، مسئول حفظ تندرستی ما است، خواص درمانی بدست آمده در پزشکی هومیوپاتی با تأثیر مستقیم بر روی مکانیسم دفاعی در همه جنبه های آن و توانمند ساختن آن سبب درمان بنیادین همه بیماری ها می شود. به این ترتیب پزشکی هومیوپاتی را می توان همچون یک واکسیناسیون عمومی در نظر گرفت که نه تنها نقش پیشگیرانه دارد، بلکه می تواند همه انواع آن بیماری ها را در هر مرحله متأثر ساخته و پیامد های معجزه آسا به دنبال داشته باشد.

چه بیمارانی و با چه بیماری هایی می توانند از این پزشکی بهره مند شوند؟

از نظر سنی ، کم و بیش همه افراد از نوزادان و کودکان گرفته تا افراد سالخورده و مادران باردار می توانند از مزایای درمانی پزشکی فرامولوکلی بهره مند شوند ، بیماری های مزمن و حاد هر دو ، درمان شفا بخش قابل قبولی در این شیوه دارد . ناراحتی های اعصاب و روان ، افسردگی ، اضطراب ، انواع ترس ، وسواس ، بی خوابی ، سرما خوردگی های مدوام ، حساسیت ها (حساسیت فصلی ، حساسیت پوستی مثل خارش و جوش و آسم)، بیماری های رماتیسمی ، دردهای عضلانی ، مفصلی و استخوانی ، اختلالات و ناتوانی جنسی و ناباروری ، سنگ کلیه و سنگ صفرا ، مشکلات گوارشی مثل :معده درد ، یبوست شدید ، نفخ های شدید ، مشکلات مری ، و ….. چاقی و لاغری مرضی ، ترک اعتیاد ، بیقراری نوزادان و دل دردهای شبانه آنها، مشکلات سر و گردن و گوش و حلق و بینی مشکلات قلبی ، ریوی و تنفسی ، درد عمومی ، روماتیسم ، سرد و یا داغ بودن غیر طبیعی دست و پا ، کمر درد ، درد سیاتیکی ، و … انواع سردردها و میگرنها ، فشار خون ، مشکلات جنسی، مشکلات زنان ، مشکلات حین بارداری ، بیمارهایی نظیر سرطان ، چنانچه در مراحل پایانی نباشد نیز توسط هومیوپاتی حاذق قابل درمان هستند . جالب است بدانید در هومیوپاتی بیماری هایی در مان می شوند که پزشکی رایج دارو و یا درمان مشخصی برای آنها ندارد و گاه آنها را طبیعی محسوب می کند . از آن جمله می توان به بوی بد عرق بدن ، پیچ خوردن ناگهانی پا حین راه رفتن ، سرما خوردگی ، فشار خون ، حساسیت ها و ….. اشاره کرد . همچنین جالب است بدانید که بسیاری از مشکلات در هومیوپاتی بدون عمل جراحی و تنها با خوردن دارو برطرف می شود و به عنوان مثال : تومورها ، کیست ها ، میخچه ، شقاق ، و بواسیر و …..

تفاوت هومیوپاتی با پزشکی رایج چیست؟

در پزشکی رایج معمولاً تجویز پزشک فقط براساس بیماری فعلی بوده ، ولی در درمان هومیوپاتی ، تجویز علاوه بر در نظر گرفتن بیماری فعلی بر اساس شرح حال گیری مفصل و بررسی تمام ابعاد شخصیتی بیمار و تمامی علل زمینه ساز آن می باشد یا به عبارت دیگر در درمان هومیوپاتی با افزایش سطح سلامت بیمار ، سعی بر آن است که تمامی بیماری های او به سمت بهبودی برود .

خاستگاه داروهای این پزشکی چیست و چگونه تهیه می شود؟

هر آنچه در طبیعت خواص درمانی داشته باشد در این شیوه از درمان به کار می رود . با این وجود بیشتر داروهای هومیوپاتی دو خاستگاه اصلی دارند که یکی عصاره گیاهان شفا بخش و دیگری ، مواد معدنی موجود در طبیعت است . تاکنون بیش از ۳۰۰۰ داروی هومیوپاتی شناخته شده است . این مواد در کارخانجات داروسازی هومیوپاتی طی فرایند ویژه ای که شامل رقیق سازی و تکان های شدید است ، خالص و توان دهی شده و به صورت محلول ، قرص و یا گرانول هایی از جنس لاکتوز (قند شیر) عرضه می شود . از انجا که استفاده مستقیم از محلول های خام هومیوپاتی برای بیماران قابل تحمل نیست ، به صورت رقیق شده در آب خالص در اختیار آنها قرار داده می شود .

آیا بیمارانی که داروهای شیمیایی طب رایج و یا سایر شیوه های درمانی را استفاده می کنند نیز می توانند از این شیوه بهره مند شوند؟

بسیاری از داروهای شیمیایی خاصیت اعتیاد آور دارند و ایجاد وابستگی می کنند و قطع مصرف آنها می تواند به تنهایی مشکلات بیمار را افزون کند و از سوی دیگر به کار گیری همزمان شیوه های درمانی مختلف ، نیاز به دقت و دانش بالایی دارد . یک پزشک هومیوپات به درستی از چگونگی عمل آنها آگاه است و می داند که چگونه سیستم درمانی هومیوپاتی را جایگزین درمان های پیشین کند . بسیاری از بیماران پزشکی رایج ، برای مدتی مشخص باید داروی هومیوپاتی را همزمان با داروهای شیمیایی استفاده کنند و پس از آن با صلاحدید پزشک هومیوپات میزان مصرف داروهای رایج را کاهش دهند و در صورت امکان آن را قطع کنند.

آیا تلقین و یا اعقاد داشتن به این پزشکی در نتیجه گرفتن از درمان تأثیر دارد؟

تلقین و یا اعتقاد داشتن به هومیوپاتی پایه درمان این پزشکی نیست . برای نمونه دامپزشکی هومیوپاتی برای سال هاست که به طور کار آمد بکار می رود و حیوانات هیچ کدام تلقین پذیر نیستند و از سوی دیگر نوزادان ، کودکان و افراد در اغماء نیز نتایج حیرت انگیزی گرفته اند .

طول درمان در این پزشکی چه اندازه است؟

بسته به طول دوره دچار شدن به بیماری ، میزان مصرف داروهای پزشکی رایج ، عمق بیماری و همچنین زمینه توارثی (ژنتیکی) ، طول درمان متفاوت است و در هیچ دو نفری حتی با وجود یکسان بودن نوع بیماری ، طول دوره درمان یکسان نخواهد بود .

پزشکی هومیوپاتی چه جایگاهی در دنیا دارد؟

سازمان بهداشت جهانی این پزشکی را به رسمیت شناخته و از آن به عنوان یکی از شایع ترین و کارآمدترین شیوه های درمانی جایگزین بدون عارضه جانبی که مبتنی بر تقویت مکانیسم دفاعی است ، نام برده و هم اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته همچون : انگلیس ، آلمان ، فرانسه ، کانادا ، آمریکا ، هند و …. به عنوان شیوه درمانی کار آمد در حال گسترش است . وزارت بهداشت و درمان این پزشکی را در ایران به رسمیت شناخته و از آن به عنوان یک پزشکی مکمل موثر نام برده است .

در هومیوپاتی نیروی حیاتی هر فرد مبنای درمان خواهد بود. نیروی حیاتی یعنی چه؟

هومیوپاتی معتقد است که آنچه که بدن ما را هماهنگ ساخته واز آن دفاع می نماید در واقع نیرو و یا خاصیت خود حیات است که نیروی حیاتی (Vital Force) نامیده می شود. تنها هنگامی که نیروی حیاتی دچار اختلال شود ما بیمار می شویم. از هر ده نفری که زیر باران خیس می شوند تنها یک نفر ممکن است دچار ذات الریه شود. باکتری تنها زمانی می تواند در ما اثرکند که نیروی حیاتی ما دچار اختلال شده باشد. بیماری واقعی اختلال در نیروی حیاتی است واین همان چیزی است که خروج از حالت سلامتی گفته می شود.

چراگفته می شود که در هومیوپاتی هیچ بیماری خاصی داروی خاصی ندارد؟

در پزشکی رایج برای گروهی اختلالات و مشکلات که شباهتهایی با یکدیگر دارند و یا خاستگاههایی مشابه دارند، نامگذاری انجام شده و برای هرکدام از بیماریها و اختلالات دارو یا داروهایی پیشنهاد شده است. هومیوپات با توجه به تمامیت علایم بیمارش داروی مورد نظرش را می یابد هومیوپاتی باعلائم خاص بیمارش مواجه است نه با بیماری خاص بیمارش

آیا داروهای هومیوپاتی را می توان در زمان بارداری استفاده کرد؟

بلی. داروهای هومیوپاتی موارد مصرف خوبی در زمان بارداری دارند از جمله ویارهای حاملگی، تهدید به سقط، مسمومیتهای حاملگی و… به غیر از این در صورت نیاز مادر به درمان هومیوپاتی از داروی انتخابی می توان استفاده کرد وهیچکدام از داروهای هومیوپاتی منع مصرف در زمان بارداری ندارند. در ضمن بسیاری از هومیوپاتها اعتقاد دارند که دوره جنینی بهترین زمان برای شروع درمان هومیوپاتی است که باعث افزایش سطح سلامتی فرد در آینده می شود. تابحال هیچگونه اثر تراتوژنیک از مصرف داروهای هومیوپاتی در دوران بارداری مشاهده نشده است.

درمورد مادرانی که نوزاد شیرخوار دارند داروهای هومیوپاتی چگونه استفاده می شود؟

مادران شیرده در صورت نیاز به درمان می توانند از داروهای هومیوپاتی استفاده کنند منتهی با توجه به اینکه دارو حتماً بر نوزاد مؤثر خواهد بود وتوان دارو تنظیم می شود. در هومیوپاتی اگر نوزاد شیرخوار به دارو نیاز پیدا کند دو راه وجوددارد، دادن دارو به نوزاد به طور مستقیم دادن و یا دارو به مادر شیرده تا از طریق شیر دارو به بدن نوزاد وارد شود. از تجربیات اینطور استنباط شده است که روش دوم جهت دادن دارو به نوزاد روش بهتر و مؤثرتری است.

اصولاً کدام دسته از بیماران برای درمان می توانند به هومیوپات مراجعه کنند؟

هومیوپاتی قادر است تا در طیف وسیعی از بیماریها کارایی داشته باشد. در بعضی از بیماریها بطور کاملاً جایگزین، در بعضی شرایط نقش مکمل ودر مواردی نقش تسکین ممکن است داشته باشد. در بعضی بیماریها مثل سرطانهای بسیار پیشرفته یا بیماریهای دژنراتیو دستگاه عصبی هومیوپاتی نیز ممکن است با مشکل شکست روبرو شود. چون در این بیماران دیگر نیروی حیاتی شان بسیار ضعیفتر از آن است که داروی هومیوپاتی نیز بتواند کمکی به شفای بیمار بنماید. در واقع بیمار قدرت درونی خود را از دست داده است و نیروی حیاتی به طور غیرقابل جبران دچار تضعیف و عدم تعادل شده است.

آیا درمان هومیوپاتی دائمی وپایدار است؟

درمان هومیوپاتی میتواند دائمی باشد و این موضوع بستگی مستقیم به بیمار و شرایط زندگی او دارد. کسی که بطور دائم در شرایطی تحت تنشهای زیادی است و یا شرایط بهداشتی یا تغذیه ای سالمی ندارد، احتمالاً هیچگاه به طور کامل به سلامتی نخواهد رسید. بهرحال اگر درمان هومیوپاتی بدون این موانع رو به جلو برود درمان دائمی خواهد بود. نکته دیگر پیگیری جلسات درمانی توسط بیمار است که در هومیوپاتی بسیار ضروری است.

برای درمان هومیوپاتی چه مدت زمان برای درمان هر فرد صرف می شود؟

بستگی به بیمار و شرایط زندگی او این موضوع متغیر خواهد بود. گاهی یک بیمار با مصرف یک تا دو دارو تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی و یاعارضه ای خواهد بود و گاهی لازم است که بیمار از داروهای زیادی استفاده کند تا به سطح سلامتی برسد. هردو این موارد بسته به میزان اختلال در نیروی حیاتی است که طول مدت درمان را تعیین می کند.

در طی درمان هومیوپاتی دیده شده که گاهی مشکلی که فرد در طی سالها قبل داشته، مجدداً بطور خفیف عود کرده است این موضوع به چه دلیل است؟

هومیوپاتی معتقد است که اختلال و مشکلی که بیمار امروز بیان میدارد از همین امروز شروع نشده است. علت وضعیت سلامت کنونی ما را باید درگذشته جست. عللی مانند زمینه خانوادگی، ارثی، بیماریهای گذشته، استرسهای عاطفی و یا فاکتورهای محیطی ممکن است عنوان شوند و از طرفی آنچه اکنون روی می دهد، برسلامتی ما درآینده تأثیر خواهد داشت. بنابراین وضعیت سلامتی امروز ما منتج از گذشته و علتی برآینده است. گاهی اوقات در طی درمان، مشکلات و بیماریهایی که بیمار در گذشته داشته است، بطور مختصر و عکس زمان وقوع برمی گردند. مانند فیلمی که به عقب برگشته باشد. زمانی که این اتفاق می افتد، ما درمی یابیم که نه تنها مشکل کنونی بیمار بلکه همه آنچه در گذشته روی داده است و سبب این وضعیت شده است نیز درمان می شوند. در واقع درمان در مسیر صحیح بوده است.

طول درمان در این پزشکی چه اندازه است؟

از نظر سنی، کم و بیش همه افراد از نوزادان و کودکان گرفته تا افراد سالخورده و مادران باردار می توانند از مزایای درمانی پزشکی فرامولکولی بهره مند شوند، بیماری های مزمن و حاد هر دو درمان شفابخش قابل قبولی در این شیوه دارد. ناراحتی های اعصاب و روان، افسردگی، اضطراب، انواع ترس، وسواس، بی خوابی، سرماخوردگی های مداوم، حساسیت ها (حساسیت فصلی، حساسیت پوستی (مثل خارش و جوش و آسم)، بیماری های رماتیسمی، دردهای عضلانی، مفصلی و استخوانی، اختلالات و ناتوانی جنسی و ناباروری، سنگ کلیه و سنگ صفرا، مشکلات گوارشی مثل معده درد، یبوست شدید، نفخ های شدید، مشکلات مری و…، چاقی و لاغری مرضی، ترک اعتیاد، بیقراری نوزادان و دل دردهای شبانه آنها، مشکلات سر و گردن و گوش و حلق و بینی، مشکلات قلبی، ریوی و تنفسی، درد عمومی، روماتیسم، سرد و یا داغ بودن غیر طبیعی دست و پا …

هومیوپاتی در رابطه با صدمات و تروماهای مکانیکی چه راهکارها و نظراتی دارد؟

فردی که دچار شکستگی استخوان شده است، باید از تکنیکهای ارتوپدی استفاده کند و فردی را که دچار خونریزی از طحال شده است به جراح معرفی می شود. ولی داروهایی در هومیوپاتی وجود دارند که کمک بسیاری در بهبود حال عمومی بیماران در شرایط فوق می توانند بکنند.

چرا هومیوپات از تمام علائم جسمی و روحی حتی از تمایلات و بیزاریهای بیمارش سؤال می کند؟

هومیوپات کل یک فرد را در نظر میگیرد و با سؤالات همه جانبه ای که می پرسد تمام مختصات فیزیکی، احساسی، روانی، ذهنی بیمارش را مورد بررسی قرار می دهد. پرسیدن از تمام علائم بدلیل کل نگر بودن این طب است.

آیا کسانی که از داروهای پزشکی رایج به میزان زیاد و زمانهای طولانی استفاده کرده اند، باز هم می توانند به هومیوپات مراجعه کنند؟

بله. این بیماران نیز می توانند به هومیوپات مراجعه کنند. ولی درمانشان مشکلتر از کسانی است که داروهای پزشکی کمتری استفاده کرده اند.(بدلیل سرکوب علائم و تحلیل رفتن نیروی حیاتی که بدلیل مصرف داروهای پزشکی روی داده است.)

هومیوپاتی در رابطه با صدمات و تروماهای مکانیکی چه راهکارها و نظراتی دارد؟

فردی که دچار شکستگی استخوان شده است، باید از تکنیکهای ارتوپدی استفاده کند و فردی را که دچار خونریزی از طحال شده است به جراح معرفی می شود. ولی داروهایی در هومیوپاتی وجود دارند که کمک بسیاری در بهبود حال عمومی بیماران در شرایط فوق می توانند بکنند.

آیا با درمانهای هومیوپاتی خصوصیات سرشتی تغییری خواهند یافت؟

خیر. خصوصیات سرشتی از قبیل رنگ مو، رنگ چشم، قد، یابعضی استعدادها و خصوصیات فطری و روحی با درمانهای هومیوپاتی تغییری نمی کند ولی اگر درهر کدام از اینها اختلالی روی داده باشد مثلاً نوجوانی که با توجه به استانداردها دچارکوتاهی قد است، به درمان هومیوپاتی جواب می گیرد. پس هرجا که خارج شدن از تعادل روی داده است درمان ما تأثیر گذار خواهد بود.

بسیاری از مخالفان هومیوپاتی ابراز دارند که درمانهای هومیوپاتی دائمی نیست و بیماری مجدداً برگشت دارد آیا این سخن صحت دارد؟

درمانهای هومیوپاتی در اکثر موارد دائمی هستند. اگر بیمار نسبت به درمانش علاقمند باشد و نسبت به جلسات معاینه و درمانش پیگیر باشد(این پیگیری درمانی در هومیوپاتی بسیار ضروری و واجب است) و از طرف دیگر وجود موانع درمانی مثل شرایط روحی و یا فیزیکی دشوار و طاقت فرسا از رو به جلو رفتن درمان جلوگیری مجدد نکند، درمان دائمی خواهد بود.

آیا هومیوپاتی برکودکانی که با نقایص عضوی و ذهنی متولد می شوند مؤثر است و تا چه حد؟

هومیوپاتی داعیه این موضوع را ندارد که مثلاً یک کودک با سندروم داون را به سطوح هوش و عملکرد طبیعی برساند زیرا که این یک مشکل کروموزومی است و حداقل تا به این زمان قابل درمان نبوده است اما با درمانهای هومیوپاتی دیده شده که اختلالات جسمی و رفتاری تا حدی بهبود یافته و نیز دیده شده که سطح بهره هوش نیز با درمان کمی بالاتر رفته است.

آیا هومیوپاتی بربیماریهای ژنتیک از قبیل هموفیلی مؤثر است و تا چه حدی؟

کسانی که به این گونه بیماریها مبتلا هستند دارای نقص ژنتیکی هستند که با درمان هومیوپاتی این نقص برطرف نمی شود. نقطه روشنی که درد درمان این دسته بیماران وجود دارد بهتر شدن حال عمومی، تخفیف عوارض ویا بهبود روحیه و توان ایشان است.

آیا هومیوپاتی می تواند به تنهایی یک شیوه درمانی باشد؟

بلی. در شرایطی هومیوپاتی می تواند، به تنهایی یک شیوه درمانی باشد و منظور، درمانی کاملاً شفابخش است و نه تنها تسکینی. البته همیشه باید توجه کرد که همیشه این طور نیست. هومیوپاتی در شرایطی هم، می تواند نقش درمانی کمکی را داشته باشد. مثلاً در مورد بیماری، که مشکل کم خونی فقر آهن را دارد، درمان هومیوپاتی هیچ وقت قادر نیست که سریعاً ذخایر آهن بدن بیمار را پرکند. در این مورد، بیمار باید قرص آهن مصرف کند و البته در کنار آن، می توان به توسط هومیوپاتی باعث شد، که جذب آهن متعادل شود یا زمینه های ارگانیک بروز بیماری برطرف شود. بنابراین هومیوپاتی گاهی می تواند به تنهایی یک شیوه درمانی جایگزین باشد و در شرایطی هم می تواند یک شیوه درمانی مکمل باشد. در بعضی شرایط هم هومیوپاتی می تواند به عنوان یک روش تسکینی در بیماران غیرقابل درمان، بکارگرفته شود. در حقیقت، بهتر است در پاسخ به سؤال شما بگوییم، بستگی به وضع بیمار، شرایط بیمار، دانش ما از وضعیت بیماری، و همین طور زمان لازم برای برطرف ساختن بیماری دارد. لازم به ذکر است که هومیوپاتی یک شیوه دارو درمانی است و به هرحال در هیچ سیستم دارو درمانی نیاز به جراحی برطرف نمی شود. به طور مثال فردی که پس از یک سانحه رانندگی دچار شکستگی اندام و پارگی عروق شده است، قطعاً به اقدامات معمول جراحی نیازمند است. هرچند که استفاده از داروهای هومیوپاتی، می تواند در کاهش خونریزی و تسریع بهبودی، پس از عمل جراحی مؤثر باشد.

سوالات خود را میتوانید در بخش دیدگاه های همین برگه و یا در بخش “سوالات پزشکی” با ما در میان بگذارید.

نوشته های با برچسب هومیوپاتی را از این لینک ها دنبال کنید: نوشته های هومیوپاتی  |   سوالات هومیوپاتی

56 ديدگاه

 1. 1

  رويا

  سلام سرکار خانم دکتر نیک فرجام
  حدود ده سالی است که دارای یک سنگ صفرا حدود دو سانت هستم مشکل خاصی نداشتم منتهی حدود یکسالی است که با خوردن غذای چرب دردی رو در سمت راست حس میکنم تصمیم به بارداری مجدد دارم میخواستم بدونم ایا درمانی برای من بدون نیاز به جراحی هست با توجه به تصمیم برای بارداری ایا با روش درمان همومیوپاتی ابن امر درمان میشود وچقدر زمان صرف می برد
  ممنون و تشکر

  پاسخ
  1. 1.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله قابل درمان است زمان دقیق مشخص نیست

   پاسخ
   1. 1.1.1

    محمد

    سلام آیا ازواسپرمی وناتوانی جنسی باهمیوپاتی قابل درمان است؟

    پاسخ
    1. 1.1.1.1

     دکتر سپیده نیک فرجام

     اگر تعداد اسپرم صفر باشد هومیوپاتی نمی تواند درمان کند ولی تعداد کم و ضعف حرکتی با هومیوپاتی درمان میشود

     پاسخ
   2. 1.1.2

    شبنم

    سلام وقت بخیر، من داروساز هستم و میخوام دوره های هومیوپاتی بگذرونم ، میشه لطف کنید در این مورد راهنماییم کنید که چطور میتونم وارد این حیطه بشم؟
    خیلی ممنون میشم

    پاسخ
    1. 1.1.2.1

     دکتر سپیده نیک فرجام

     سلام متاسفانه فعلا دوره ای در ایران نداریم ولی برای اطلاع بیشتر با دفتر انجمن هومیوپاتی تماس بگیرید

     پاسخ
   3. 1.1.3

    علی

    سلام. دکتر جان من حدود ۶ ماهه از داروهای همیوپاتی استفاده میکنم ولی جدیدا هنگام مصرف معده درد شدید میشم و زبونم بیرون میریزه و شبها کهیر میزنم به نظرتون ادامه بدم. البته الان ۲۵ روزه که مصرف نمیکنم دارو ولی هنوز برون ریزی دارم

    پاسخ
    1. 1.1.3.1

     دکتر سپیده نیک فرجام

     اگر تحت نظر من هستید تشریف بیارید مطب اگر تحت نظر پزشک دیگری هستید حتما همانجا مراجعه کنید

     پاسخ
 2. 2

  پانيز

  سلام همیوپاتی در درمان hpv و hps هم موثر هست؟ میشود بارداری بدون خطر داشت؟

  پاسخ
  1. 2.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله با تقویت دفاع بدن سرکوب ویروس و درمان صورت میگیرد

   پاسخ
 3. 3

  مهدی

  سلام من مدت یک سال درمان رو شروع کردم اول از ناحیه کتف چپ درد داشتم اما الان خیلی حالم بده و همه جام درگیر شده به قول دکتر لایه لایه برداشته میشه واقعا موندم خیلی ضعیق شدم و بدنم تحلیل رفته نمیدونم ادامه بدم یا نه خواستم از شما بپرسم کلی دردهای دیگه بدنم ریخته بیرون و خوب نیمشه تورو خدا راهنمایی کنید

  پاسخ
 4. 4

  مهدی

  سلام حدود یک سال درمان همیو پاتی رو شروع کردم اما الان اصلا حالم خوب نیست من ابتدا دستم درد میکرد رفتم اما الان کلی چیزه های دیکه اومده سراغم از قبیل حس کردن چیزی در گلو که نه پایین میره نه بالا میاد و ب گردش گردنم حالت تهوع بهم دست میده تو چشمام دونه های سیاه سیاه میبینم سر گیجه دارم به دشت وزنم پایین اومده ۵۹ کیلو بودم اولش الان ۵۰ کیلو شدم خوابم بهم ریخته و احساس خستگی شدید دارم و… اینها همه بعد درمان همیو پاتی اتفاق افتاده برام نمیدونم ادامه بدم یا نه خیلی حال جسمیم و روحیم بده هستش خواستم راهنماییم کنید ضمنا جناب دکتر رتبه ممتاز دارن تو انجمن همیوپات ایران

  پاسخ
  1. 4.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   اگر با درمان هومیوپاتی بهبودی رو تجربه نکردید یا اشکال از درمان است یا عوامل محیطی بیمارکننده که تغییر نداده اید

   پاسخ
   1. 4.1.1

    سحر

    سلام خانوم دکتر من ارشد روانشناسی هستم و علاقه مندم که درکنار روانشناسی متخصص هومیوپات هم بشم سوالم اینه که میتونم دوره هومیوپاتی رو ببینم و مدرکش رو بگیرم؟

    پاسخ
    1. 4.1.1.1

     دکتر سپیده نیک فرجام

     با دفتر انجمن هومیوپاتی تماس بگیرید

     پاسخ
  2. 4.2

   سحر نامی

   با سلام خدمت شما خانم دکتر نیک فرجام من برای بارداری اقدام کردم اما متوجه شدم ذخیره تخمدانم کم است وحدود ۰/۲ واینکه اندومتریوز هم دارم آیا با وجود این میتونم با کمک هومیوپاتی طبیعی باردار بشم؟؟

   پاسخ
   1. 4.2.1

    دکتر سپیده نیک فرجام

    برای ویزیت تشریف بیاورید

    پاسخ
 5. 5

  لادن

  باسلام و وقت بخیر. آیا اندومتریوز با همیو پاتی قابل درمان است ؟ درصورتیکه امکانپذیر باشد چه مدت زمان تا بهبودی طول میکشد؟

  پاسخ
  1. 5.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله امکان پذیر است مدت زمان بستگی به پاسخ دهی بدن شما دارد ولی حداقل ۶ ماه تا یکسال

   پاسخ
 6. 6

  سحر نامی

  سلام خانم دکتر نیک فرجام من برای بارداری اقدام کردم اما متوجه شدم ذخیره تخمدانم کم است وحدود ۰/۲ واینکه اندومتریوز هم دارم آیا با هومیوپاتی درمان کرد و طبیعی باردار شوم، ۳۳ سال دارم.

  پاسخ
 7. 7

  سحر نامی

  سلام خانم دکتر عزیز من ۳۳ سال دارم وسال ۹۰ باردار شدم همسرم نخواست سقط کردیم، تابستون ۹۷ آی وی اف کردم تخمک نداشتم اصلا، میتونید کمکی به من بکنید؟

  پاسخ
 8. 8

  فهیمه

  سلام خانم دکتر عزیز من ۲۴ سال سن دارم و متاهل هستم سونوگرافی انجام دادم به دلیل درد شدید لگن که مشخص شد کیست هموراژیک دارم ایا این کیست به وسیله هومیوپاتی قابل درمان هست ؟

  پاسخ
  1. 8.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله

   پاسخ
 9. 9

  امیر

  با سلام و درود بر شما خانم دکتر من به مدت ۶ سال میشه که از وزوزگوش یا tinnitus رنج میبرم .
  بر اثر قرار گرفتن در معرض اصوات بلند این اتفاق برام افتاد .
  میخواستم بپرسم میتونم امید به درمان این عارضه با همیوپاتی داشته باشم اگر جوابتون بله هست چه قدر طول میکشه ؟

  پاسخ
  1. 9.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله قابل درمان است مدت درمان بستگی به پاسخ دهی بدن شما دارد ولی حداکثر ۶ ماه

   پاسخ
 10. 10

  غزل

  سلام خانم دکتر من ۱۰ ساله از افسردگی بعد از زایمان که دچار بی خوابی کرده رنج می برم خوبم ولی فقط با دارو و ام اس دارم راهکاری دارد و آیا همیوپات جواب می دهد

  پاسخ
  1. 10.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله

   پاسخ
 11. 11

  زهرا

  سلام خانم دکتر من تنبلی تخمدان و پلی کیستیک هستم استرس و اضطراب هم دارم چند سالی هست اسپیرنولاکتون و فیناستراید میخورم ولی ریزش مو شدید دارم که دکتر گفت علتش pco هست.میخوام از طریق هومیوپاتی درمان بشم ولی ایران نیستم استانبول زندگی میکنم میتونین یه مرکز هومیوپاتی تو استانبول بهم معرفی کنین؟ممنونم

  پاسخ
  1. 11.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   متاسفانه نمی شناسم ولی تو سایت انجمن هومیوپاتی برید شاید پیدا کنید

   پاسخ
 12. 12

  یکتا

  سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و pcoدارم چند سالی هست اسپیرنولاکتون و فیناستراید میخورم ولی ریزش مو شدید دارم که دکتر گفت علتش pco هست.میخواستم از طریق هومیوپاتی درمان بشم. آیا درمانی از این طریق وجود دارد؟ ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
  1. 12.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله

   پاسخ
   1. 12.1.1

    ریحان

    سلام وقت بخیر،من ی کیست آندومتریوز ۲ سانتی در تخمدانم دارم،تا ۴ سانت بزرگ شده بود که با خوردن داروی ویزان کوچیک شده،آیا میشه با هومیوپاتی کلا درمانش کرد ؟من پریودای بسیار دردناکی دارم

    پاسخ
    1. 12.1.1.1

     دکتر سپیده نیک فرجام

     بله

     پاسخ
 13. 13

  درسا

  سلام خانم دکتر دختر ۲ سالم تنبلی خفیف در چشم راست داره که در مرحله شروع هست و ختی دکتر بستن چشم رو زود دونستند و گفتن فقط تعذیه رو رعایت کنیم آیا هومیوپاتی میتونه کمک ب درمان یا عدم پیشرفت بکنه؟

  پاسخ
  1. 13.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   خیر

   پاسخ
 14. 14

  مریم

  سلام خانم دکتر من یه کیست ۹ سانتی تخمدان چپ و یه ۴ سانتی تخمدان راست دهرم آیا با توجه به اینکه شهرستان هستم میتونم به درمان امید داشته باشم

  پاسخ
  1. 14.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   کیست ۹ سانت بایستی جراحی شود

   پاسخ
 15. 15

  فاتحی

  سلام خسته نباشید ،خانم دکتر مشکل من تقریبا دوسال پیش با درد عضلات بدنم و خستگی نسبی شروع شد،بعد کلی آزمایش دکترا به این نتیجه رسیدن که من دچار فیبرومیالوژی شدم،بعد مدت ۶ ماه و بدون مصرف هیچ قرصی ففط با استفاده از دمنوش گیاهی دردام کمتر وکمتر شد،اما تا به الان مشکلات دیگه ای از جمله اسپاسم عضلاتم و گاها یک طرف بدن وفکم،خستگی خیلی زیاد حساس شدن نسبت به بوها و حالات روحی خیلی بدبرام پیش اومده،و دردام گاهی به صورت خیلی کم سراغم میاد وبیش تر خستگی آزارم میده،هومیو پاتی رو بهم پیش نهاد دادن،نزدیک ۶ ماه میشه تحت نظر پزشک هومیوپاتم در ارومیه،اوایل حالم خیلی بهتر شد ولی گاها علایم بر میگردن و جدیدا خستگی امانم رو بریده،خواستم نظر شما رو هم بدونم که آیا جای امید داره که این مشکل من با هومیو پاتی بر طرف و درمان میشه یا خیر؟ با تشکر از شما خانم دکتر ارجمند

  پاسخ
  1. 15.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله درمانتون رو ادامه بدید

   پاسخ
 16. 16

  فاطمه

  سلام من افسردگی بسیار،بسیارشدید دارم ،معده ام عصبی هست .آیا برای من در همیوپاتی درمانی هست ؟۸ساله که دارم دارو میخورم .

  پاسخ
 17. 17

  شادی ش

  سلام وقت بخیر خانم دکتر من از درد شدید کمر رنج میبرم جوری که منو از خواب بیدار میکنه و حتی با دراز کشیدن بدتر میشه این درد قبلا خیلی کم و نقطه ای بود اما الان توی پام میاد ۲۶سالمه نمیدونم چیکار کنم پزشک مغز و اعصاب هم مراجعه کردم دارو تجویز کرد و یه سری استراحتا اما بهبودی تو دردم به وجود نیومده
  با هومیوپاتی قابل درمانه دردم؟

  پاسخ
 18. 18

  مرضیه

  سلام..من پی ان اچ دارم..که ارثی هست..حدود ۸ دوره هست که تحت درمان هومیوپات هستم..و از نظر اعصاب و آزمایش خون، خیلی عالی شدم…سوالم اینجاست که باتوجه به درصد بالای لختگی خون در بارداری در بیمارانی مثل من ،ایا طب هومیوپات میتونه از همولیز یا لختگئ خون جلوگیری کنه

  پاسخ
  1. 18.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله تا حدود زیادی

   پاسخ
 19. 19

  مریم

  سلام دکتر جان.من آندومتریوز دارم و تقریبا نزدیک ۱ ساله که تحت درمان هومیوپاتی هستم.آخرین دوره مصرف داروهام دو ماه پیش بوده که آی وی اف کردم و جنینام فریز شدن و قراره آخر همین ماه انتقال بدم.سوالم اینه که مصرف داروهای هومیوپاتی قبل از انتقال جنین ضرر نداره وباعث جلوگیری از لانه گزینی نمیشه

  پاسخ
  1. 19.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   خیر بسیار هم کمک میکنه که بارداری موفقی داشته باشید

   پاسخ
 20. 20

  گیتی

  سلام‌ خانم دکتر خسته نباشید ببخشید بنده واسه تبخال تناسلی تحت درمان با روش همیوپاتی و بیورزونانس هستم ۹ ماهه که تحت درمانم علائمم کاهش پیدا کرده اما هنوز متوقف نشده چقدر دیگه زمان لازمه که علائمم از بین برو کلا

  پاسخ
  1. 20.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   مدت پاسخ دهی به درمان بسته به سطح نیروی حیاتی شما و تشخیص صحیح پزشکتان دارد

   پاسخ
 21. 21

  Raha

  سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و قدم ۱۶۰cm می‌خوام بدونم میشه با دارو های هومیوپاتی قدم رو افزایش بدم یا نه ؟

  پاسخ
  1. 21.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   باید ویزیت بشید

   پاسخ
 22. 22

  فاطمه

  سلام. من قصد بارداری دارم. چند سالی هست که افسردگی و وسواسدارم. قرص آسنترا میخورم. دو ماهه که پیش یه دکتری رفتم که همویوپات هست.
  اگه باردار بشم، میتونم درمانم رو ادامه بدم؟ میترسم تو بارداری تاثیر بزاره

  پاسخ
  1. 22.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله هومیوپاتی را در دوران بارداری میشه ادامه داد

   پاسخ
 23. 23

  سیمین

  سلام
  من بیست ودو سال هست لوپوس دارم داروهایی مثل سل سپت و پروگراف میخور
  درضمن این بیماری سیستم اعصاب مرکزیم را تت تاثیر قرار داده دڄار ارتعاش میشود حتی ارتعاش در مفصلها و پشت گوشم که به قسمت جلوی پیشای میزند و اعث میشه دڄار توهم بشم
  ایا همیوپتی را برای بهبود شریط من توصیه می کنید

  پاسخ
  1. 23.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   بله هومیوپاتی کمک به درمانتون میکنه ولی من موارد غیر از بیماریهای زنان رو درمان نمیکنم پیش همکارهای من تشریف ببرید

   پاسخ
 24. 24

  Parastoo

  سلام من از سال ۹۴ تحت نظر هومیوپاتی بودم،اول برای کهیر زدن های مدوام مراجعه کردم که سال بعد خوب شدم،از سال ۹۵ برای pco مراجعه کردم و پریودهای نامنظمی داشتم و قرص های هورمونی مصرف میکردم که گذاشتم کنار و تا الان مراجعه دارم.
  از اون موقع تا حالا پریود شدن هام منظم نشده،هر ۴۵ روز پریود میشم و بعضی ماه ها هم پریود نمیشم،البته هورمون هام مشکلی نداره،یه کسیت درموئید هم دارم
  باید چیکار کنم؟درمان چرا جواب نمیده

  پاسخ
  1. 24.1

   دکتر سپیده نیک فرجام

   علل عدم پاسخ به درمان متفاوت
   از رعایت نکردن پرهیزها تا ضعف نیروی حیاتی و داروی نادرست هر کدوم میتونه عامل باشه

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کليه حقوق اين وب سایت متعلق به دکتر سپیده نیک فرجام می باشد. | طراحی سایت: رضا احمدآبادی